EĞİTİM Hakkında Bilgi Alın
FEN LİSESİ
EĞİTİM SİSTEMİ

6 BASAMAKLI PETEK EĞİTİM SİSTEMİ İLE GELECEĞE HAZIRIZ!
Amacımız; insanı tanıyan, insanın bütününü eğitmeye önem veren, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilen, sorgulayan, sorumluluk sahibi, yeteneklerini keşfeden; en az 2 yabancı dile hakim, karakteri güçlü, topluma karşı duyarlı gençler yetiştirmektir. Bu bağlamda öğrenciyi merkezine alan 6 basamaklı Petek Eğitim Modeli, öğrencinin her anlamda kendini gerçekleştirmesine olanak sağlar.
































 

İŞLEYİŞ
 1. AKADEMİK EĞİTİM
 
Öğrencilerimizin seviyelerine uygun olarak hazırlanan eğitim programımız ile öğrencilerimize akademik özgüven ve disiplin sağlayarak başarılarını üst seviyeye çıkarmak temel hedefimizdir. Sene başında yapılan hazırbulunuşluk sınavı ile öğrencimizin seviyesine uygun olarak geliştirilen eğitim programımızı uygular ve her ay yapılan deneme sınavına göre öğrencimizin akademik gelişimi takip edilir. Ünite sonlarında yapılan Ünite Tarama Sınavları, haftalık olarak uygulanan KTT ve aylık olarak yapılan deneme sınavının sonucuna göre öğrencimizin eksik olduğu konuları tespit eder ve birebir dersler veya etüt programlarıyla takviye çalışmalar yapılır.
Teknoloji ile donatılmış sınıflarımızda ve laboratuvarlarımızda öğrencilerimizin bilgilerini yaşayarak, uygulayarak hayata geçirmeleri sağlanır.
 

 
 1. DEĞERLER EĞİTİMİ
Öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerini içselleştirmiş bireyler olarak yetişmeleri değerler eğitimi programımızın temel hedefidir. Bu bağlamda çalışmalarımız iki eksen üzerinden yürümektedir. Kur’an-ı Kerim eğitimi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile öğrencilerimiz sure talimi, meal çalışmaları, ilmihal çalışmaları yaparlar. Sorumluluk bilincini ana değer olarak aldığımız aylık değerler eğitimi programımız ile her ay belirlenen tema değerlerle ilgili çeşitli çalışmalar ve etkinlikler öğrencilerimiz tarafından uygulanır.
 

 
 1. ENTELEKTÜEL BİRİKİM
 
Öğrencilerimizin düşünen, sorgulayan, strateji geliştiren, analitik düşünen, duygu ve düşüncelerini açıkça ifade eden bireyler olmasına özen göstermekteyiz. Öğrencilerimiz bilişsel ve duyuşsal düzeylerine göre belirlenmiş kitapları okurlar. Okuduğu kitaplar üzerine kritik yaparlar. Şair-yazar buluşmaları organize edilerek söyleşiler ve imza günleri düzenlerler.
 

 
 1. SOSYAL EĞİTİM 
 
Öğrencilerimizin kendilerinin organize ettiği sosyal sorumluluk projeleri, onların topluma karşı duyarlı bireyler olmasına büyük katkı sağlar. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği birçok programa da destek olurlar. Düzenlenen kültür gezileri ile yurdumuzun tarihi, kültürel mekanlarını tanıma fırsatı elde ederler. Okul sonrası yapılan kulüp çalışmaları ile öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini keşfederek liderlik bilinci, sorumluluk bilinci, kendine güven duygularını ön plana çıkartmalarına yardımcı olunur.
 
 
 1. YABANCI DİL EĞİTİMİ
 
Öğrencilerimizin İngilizce ve Arapça dillerine hakim, bu dilleri konuşabilen, çeviri yapabilen, dinlediğini anlayan, ulusal ve uluslararası platformlarda düşüncelerini ifade eden bireyler olması temel hedefimizdir. İletişime dayalı olarak verdiğimiz İngilizce eğitiminde, Native Speaker ile öğrencilerimiz konuşma pratiği gerçekleştirirler. Uluslararası sınavlara da katılan öğrencilerimizin dil gelişimleri yakından takip edilir.


ATÖLYE PETEK


SPOR-SANAT KULÜBÜ
 
Öğrencilerimizin sanat ve spor alanında yeteneklerini keşfetmek, ulusal ve uluslararası platformlarda deneyim kazanmalarını sağlamak temel hedefimizdir. Öğretmenlerimiz tarafından yapılan test ve envanterler sonucunda öğrencilerimiz yatkın olduğu alana yönlendirilir. Alanımızda bulunan spor sahaları ile gençlerimiz spor yapmanın tadına varabilecekler. Ayrıca müzik atölyesi imkânlarından faydalanabilecek olan gençlerimiz kaliteli zaman geçirecek ve sanat çalışmalarına keyifle yön vereceklerdir.
 
Sanat Branşları:
 • Gitar
 • Bağlama
 • Ney
 • Keman
 Spor Branşları
 • Tekvando
 • Tenis
 • Basketbol
 • Voleybol
 • Okçuluk 

BİLİŞİM BECERİLERİ KULÜBÜ
 
BİLİMSEL ARAŞTIRMA

Öğrencilerimiz, doğru bilgiye bilimsel yollarla ulaşarak proje çalışmaları yaparlar. Hazırladıkları projeler ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmalarına katılırlar.
Ayrıca matematik ve fen derslerinden ilgili olduğu alanlara göre olimpiyat çalışmaları düzenlenir.

 
DENEY MERKEZLERİ

Teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarımız fen derslerinde ve kulüp çalışmalarında yoğun olarak kullanılmaktadır.
Alanımızda bulunan fen, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları ile öğrencilerimiz yaşayarak, keşfederek öğrenirler.

 
ROBOTİK ÇALIŞMALARI
 
Amacımız tüketen nesilden üreten nesile dönmek!
Takım çalışmasının ön planda tutulduğu kulübümüzde, farklı düşünen, üreten, tasarım yönü kuvvetli gençler yetişmesini amaçlıyoruz. Gençlerimizin etraflarını çevreleyen teknolojik cihazlara istediklerini yaptırabilecekleri kodlama bilgi ve becerisini kulübümüz sayesinde kazanırlar.

 
HAYAL ET-TASARLA-ÜRET
 
Tarihimizin en önemli buluşlarından biri olan üç boyutlu yazıcılar, günümüzde sağlık, gıda, otomotiv gibi birçok sektörde karşımıza çıkmaktadır. Gençlerimiz kulübümüzde aldıkları eğitimle hayal ettikleri, ihtiyaç duydukları birçok şeyi tasarlayarak üç boyutlu yazıcıdan çıktı alabilecekler. Böylece gençlerimiz üretmekten keyif alacaklar.
 
GİRİŞİMCİLİK ÇALIŞMALARI
 
Girişimcilik bir bireyin elindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmesi ve başarıya ulaştırmasıdır. Kodlama, robotik eğitimi alarak ürünlerini 3D yazıcı ile tasarlama imkanı olan gençlerimizin hayata değer katmaları hedeflenir.
Ders zamanlarında yoğun bir şekilde kullanılacak olan atölyemiz kulüp çalışmalarında da kullanılmaktadır.

          
 
DÜŞÜNCE KULÜBÜ
 
Kitap okumayı hayatının merkezine alan öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde ifade edebilmeleri, sözcüklere değer katarak yazma becerilerinin gelişmeleri, birbirleriyle paylaşımlarda bulunmaları kulübümüzün temel hedefidir. Öğrencilerimiz kulüp saatlerinde toplanarak fikir alışverişinde bulunurlar, okudukları kitaplar üzerinde kritik yaparlar, yazı çalışmaları yaparak belli aralıklarla dergi, gazete gibi ürünler ortaya koyarlar.
 
AKIL OYUNLARI 
 
Gençlerimizin analitik düşünmelerine, strateji geliştirmelerine, çözüm odaklı hızlı düşünmelerine olanak sağlayan kulübümüzde hem oynuyor hem de kendimizi keşfe çıkıyoruz.

KONUŞMA-HİTABET ÇALIŞMALARI
 
Kişisel gelişim bakımından önemli bir yere sahip olan iş ve sosyal hayatımızda başarılı olmanın, farklılık yaratmanın yollarından biri de iyi bir hitabete sahip olmaktır. Öğrencilerimiz yapacakları kulüp çalışmasında kariyerlerine önemli bir katkı sağlayacaktır.
 

 
FARKINDALIK EĞİTİMİ
Her gün yepyeni deneyimlerle yeni bir şeyler öğrenirken “an”ın kıymetini bilmek; varlığımızı idrak etmek ve şükretmek… Farkındalık eğitimi ile standartlarımızın farkına varmayı; bize sunulanın kıymetini bilmeyi; sunulmayan için kaygılanmamayı ve hangi koşulda olursa olsun imkan ve olanaklarımızı pozitif çizgide tutmayı başarabilmeyi öğreniyoruz. Yorum yapmayı, idrak becerisi geliştirmeyi ve bireyin çevresindeki tüm canlılarla sağlıklı yaşam becerileri geliştirmeyi hedefliyoruz. 

HOBİ EVİ

EBRU ODASI
 
“ Suya nakış tutmaz diyen beri gelsin. “
 
Ebru sanatı su üzerinden renklere desen vererek bu desenleri kağıt üzerine çıkarma işlemidir. Renklerin sudaki dansı… Köklü tarihimizden bize miras olarak kalan bu sanatı gençlerimize anlatmak ve uygulatmak amacındayız. Gençlerimiz geleneksel bir sanatın bütün inceliklerini öğrenmenin yanı sıra, yaratıcılık ve özgüven duygularını da ortaya çıkarmaktadırlar.
 
 
MARANGOZHANE
 
Ahşap bir sanattır; hedefimiz öğrencileri ahşap ile tanıştırmak, ağacı ve orman kokusunu öğrenciye hissettirmektir. Öğrencilerin, çevre bilimi konusunda bilinçlendirilerek; belli ağaç türlerini dokunarak tanımaları, geleneksel el sanatlarından ahşap işçiliğini uygulayarak kavramaları amaçlanır. Süreçte düzenlenecek ahşap oyuncak atölyeleriyle başta psikomotor beceriler olmak üzere, yeşil ve doğa hakkında farkındalık oluşturmak suretiyle duyuşsal becerilerin, botanik biliminden faydalanmak suretiyle bilişsel becerilerin geliştirilmesi hedeflenir. Tamamen kendilerinin tasarlayarak yaptıkları ürünler gençlerimize üretkenlik fırsatı da sağlamaktadır. 
 
MUHABBET PETEĞİ
 
Çay bahane bizim için. Muhabbetimiz çayımızdan daha demlidir. Birlikte oturur, kimi zaman ülke sorunlarından dem vurur, kimi zaman bir sözcükten güzel ufuklar yaratır, kimi zaman şen kahkahalarımız yankılanır gökyüzüne… Yoğun okul hayatımızın nefes aralığıdır bu güzel mekân. Çayı bahane edip sohbeti koyulaştırdığımız bu mekân birbirimizi daha çok anlamayı, daha iyi tanımayı, birbirimize değer katabilmeyi öğretir bize.

 
Copyright © All Rights Reserved